Bolest mezi lopatkami může mít různé příčiny, ale obvykle souvisí s napětím ve svalech, špatnou posturou nebo problémy s páteří. Bolest se ale může objevit náhled a může souviset třeba i se zablokovaným žebrem.
1. Protahování a cvičení
- Protahování ramen a hrudníku: Zvedněte paže do úrovně ramen, otočte dlaně vzhůru a stáhněte lokty zpět, čímž otevřete hrudník. Poté pomalu otočte hlavu do stran a jemně protáhněte ramena do různých směrů.
- Protahování horní části zad: Postavte se nebo si sedněte s rovnými zády, zvedněte obě paže nad hlavou a propleťte prsty. Pomalu se zakloňte a vytahujte trup nahoru, čímž protáhnete horní část zad a mezi lopatkami.
- Rotace trupu: Sedněte si na židli, dejte ruce za hlavu a pomalu otáčejte trup do strany. Tím se uvolní napětí v mezilopatkové oblasti.
- Protažení mezilopatkové oblasti: Sedněte si nebo stůjte s rovnými zády, spojte ruce před tělem a pomalu vytahujte směrem dopředu. Držte tuto pozici a snažte se protáhnout oblast mezi lopatkami, čímž uvolníte mezilopatkové svaly.
2. Masáže
- Automasáž: Použijte tenisový míček nebo masážní váleček a jemně ho umístěte mezi záda a stěnu. Pomalu se pohybujte nahoru a dolů nebo do stran, abyste uvolnili napětí.
- Masáž pomocí rukou : Pomalu si masírujte oblast mezi lopatkami, soustřeďte se na místa, která jsou napjatá nebo bolestivá. Můžete použít i esenciální oleje (naředěné!) nebo speciální emulze pro uvolnění svalů.
3. Správný postoj a sed
- Naučte se správně stát i sedět. Příliš dlouhé stání nebo sezení se špatným držením těla může způsobit bolest v oblasti lopatek.
- Správný postoj: Stůjte se na šířku boků, váhu rovnoměrně rozložte na obě chodidla a mírně pokrčte kolena. Udržujte rovná záda, ramena stažená dozadu a hlavu v prodloužení páteře, s bradou lehce zastrčenou.
- Správný sed: Sedněte si s nohama pevně na zemi, kolena by měla být v úhlu 90 stupňů a stehna rovnoběžně se zemí. Udržujte rovná záda, ramena stažená dozadu a hlavu v prodloužení páteře, vyvarujte se hrbení. Pokud pracujete na počítači, udržujte obrazovku v úrovni očí a ramena uvolněná.
4. Teplo a chlad
- Teplý obklad: Použijte horký obklad nebo nahřívací polštářek na postiženou oblast. Teplo pomáhá uvolnit svaly a zmírnit bolest. Teplo se nesmí aplikovat, pokud je v daném místě zánět!
- Chladný obklad: Pokud je bolest způsobena zánětem, zkuste studený obklad, který uleví a může zánět zmírnit.
- Mimochodem, k dispozici jsou na trhu i speciální zahřívací nebo chladící emulze, krémy či masti. Případně si takový produkt můžete sami vyrobit: Jednoduchá domácí chladivá/ zahřívací mast: Ve vodní lázni rozpustíme 150 ml bambuckého másla. Odstavíme a přidáme k němu 50 ml kvalitního, za studena lisovaného, oleje. Dále pak přidáme éterické oleje.
- Pro chladivý efekt: například máta, eukalypt, tea tree, citrón (vždy jeden nebo některé vhodně nakombinujeme).
- Pro zahřívací efekt: například zázvor, pepř, šalvěj muškátová, skořice – zde je třeba postupovat velice opatrně. Přidáváme jen několik málo kapek a snažíme se příliš nekombinovat.
5. Pravidelný pohyb a vhodné cvičení
- Pokud je bolest spojena s dlouhým sezením nebo nečinností, pravidelný pohyb, chůze nebo lehké cvičení pomůže zlepšit prokrvení a uvolnit napětí. Se cvičením ráda poradím. Pamatujte však na to, že důležitá je pravidelnost a bude třeba, abyste denně cviky opakovali.
Zablokovaná žebra
Pokud máte zablokovaná žebra, je nutné snažit se uvolnit napětí a zlepšit pohyblivost. Můžete začít jemným protahováním trupu, například rotacemi nebo nakláněním do stran. Lehněte si na záda a zkuste jemně se zvedat do polohy kočky (na všechny čtyři) a provádět rotaci páteře. Pomoci může i hluboký dech, jemná masáž nebo tejpování. A samozřejmě i rehabilitace.